واحد ECT
مسئول بخش: آقای قاسم مختاری
                  داخلی: 40251
ECTچیست؟ECTیاElectro convulsive therapy یکی از روش های درمانی مؤثر در اختلالات روانپزشکی میباشد که توام با داروهای اعصاب و روان و در مواردی به عنوان جایگزین دارویی بکار برده میشود.انجام ECT مانند سایر روش¬های درمانی مستلزم رعایت نکاتی است که اطلاع از آنها برای بیمار ( ویاسرپرست وی) الزامی بوده و عمل نمودن به آنها ضمن حفظ جان بیمار به اثر بخشی هرچه بیشتر این روش درمانی کمک میکند

تجربه شما از ECT چگونه خواهد بود:طی روند ECT شما بیهوشی عمومی کوتاهی خواهید داشت که زمان آن ازپانزده دقیقه بیشتر نخواهد بود.دراین زمان ضمن دریافت اکسیژن خالص، ضربان قلب، فشارخون، وضعیت تنفس و میزان اکسیژن خونتان کنترل میشود.روی سر شما دوالکترود قرار میگیرد و مقدار ناچیز ولی دقیق از الکتریسیته طی زمان کوتاهی که از چند ثانیه بیشتر نیست به سر شما وارد میشود که توام با حرکات لرزشی خفیف تا متوسط در اندام ها و عضلات بدنتان میباشد. در این مرحله درمان شما آغاز شده است. فراموش نکنید طی این مدت شما خواب هستید و هیچگونه تجربه و خاطره آزار دهندهای نخواهید داشت. پس از حدود نیم تا یک ساعت میتوانید بخش ECT  را با تائید متخصص بیهوشی ترک نمائید و منتظر نتایج مثبت آن باشید.
عوارض ECT چیست؟ بروز عوارض خفیف پس از ECT شامل منگی،‌سردرد،‌سرگیجه ، گرفتگی عضلات، درد گردن و فک و تهوع در بعضی بیماران گزارش میشود که این حالات گذرا بوده و در صورت لزوم باتجویز دارو برطرف میشوند. فراموشی و اشکال در حافظه کوتاه مدت نیز عارضه دیگر ECT است که غالباً در عرض چندهفته بهبود یافته و برطرف میشود.